Kriesch Attila

Légitársasági sztrájk: ezt tehetik az utasok

Többféle segítség és szolgáltatás járhat a légi utasoknak sztrájk miatti járattörlés esetére – nyilatkozta a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szervezetében működő Európai Fogyasztói Központ vezetője a szerdán kiterjesztett Lufthansa-sztrájk kapcsán. Kriesch Attila kiemelte: a vonatkozó uniós rendelet szerint járattörlés esetén a légitársaságnak többféle szolgáltatást kell felajánlania, ez lehet ingyenes átfoglalás egy másik járatra, vagy a jegyár visszatérítése. Ha az elutazás mellett dönt az utas, a légitársaságnak a lehető legközelebbi időpontra kell átfoglalást biztosítania, vagy az utas által kért későbbi időpontra. A jogszabály nem mondja ki, hogy ugyanannak a légitársaságnak kell elvinnie az utast. Tehát ha a Lufthansa leállt, másik társaság járatával is utazhatnak, összehasonlítható szállítási feltételek mellett – tette hozzá a hatóság szakértője.


forrás: MTV1 Ma Délelőtt

A nyári pihenés során külföldi cégekkel szemben felmerült panaszok esetén is segít az Európai Fogyasztói Központ

S A J T Ó K Ö Z L E M É N Y

Törölték a repülőjáratát vagy késett a repülőgépe, elveszett a poggyásza, esetleg problémás volt az autóbérlés vagy rossz minőségű szállást kapott? – A nyári pihenés és szabadság során külföldi cégekkel szemben felmerült panaszok esetén is segít az Európai Fogyasztói Központ

A nyári szabadságolások alkalmával idén is sok magyar fogyasztó utazott repülővel külföldre, bérelt autót, foglalt közvetlenül vagy közvetítőn keresztül külföldi szálláshelyet, valamint vett igénybe turisztikai és szabadidős szolgáltatásokat a külföldi célországban. Amennyiben a külföldi utazásunk vagy nyaralásunk mégsem úgy alakult, ahogy elterveztük, kiemelten fontos, hogy fogyasztóként tudjunk arról, hogy milyen jogaink vannak a külföldi szolgáltatókkal és vállalkozásokkal szemben felmerült panaszok esetén, azokat milyen módon gyakorolhatjuk hazaérkezésünk után, és hol kaphatunk érdemi segítséget a panaszok rendezéséhez.

Lett, litván és bolgár szakemberek látogatása a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságnál

2015. július 16. és 17-én az Európai Fogyasztói Központok Hálózatának lett, litván és bolgár tagszervezeteitől 6 munkatárs szakmai tanulmányút keretében látogatást tett a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) szervezetében működő magyarországi Európai Fogyasztói Központnál (EFK).

A résztvevők véleményt cseréltek a Hálózat működésének aktuális kérdéseiről, a határon átnyúló fogyasztói panaszok kezeléséről és a legjobb gyakorlatokról. Az EFK-k munkájának kiemelt részét képezi a fogyasztók tájékoztatása és a fogyasztói tudatosság növelése, így élénk szakmai beszélgetés zajlott a résztvevők között a központok által végzett tájékoztatási és kommunikációs tevékenységekről is. Emellett a szakemberek megosztották egymással az európai uniós hálózatokkal (Europe Direct, Enterprise Europe Network, Solvit) folytatott együttműködésük eredményeit és tapasztalatait is.

Módosította poggyászméret ajánlását a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség

Módosította poggyászméret ajánlását a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség, mely annak érdekében történt, hogy lehetőleg minden utas csomagja felférjen a repülőgépekre – nyilatkozta az InfoRádióban dr. Kriesch Attila, az Európai Fogyasztói Központok Hálózata magyarországi szervezetének igazgatója. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szervezetében működő Európai Fogyasztói Központ Magyarország igazgatója elmondta: "a légitársaságra nézve nincs kötelező szabályozás előírva a kézipoggyász méretét illetően, a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség ezért ajánlást tesz, amelyet remélhetőleg a légitársaságok követni fognak.

A szövetség mostani ajánlásával csökkentette a kézipoggyász ajánlott méretének előírásait annak érdekében, hogy ne legyen tumultus a fedélzeten és a lehető legtöbb utasnak felférjen a kézipoggyásza a gépre. Az a tapasztalat ugyanis, hogy nagyon sokan kihasználják egyes légitársaságok megengedőbb szabályozását, akár két-három kézipoggyásszal is utaznak, így egyes utasok csomagja már nem fér fel a gép fedélzetére, ezeket utóbb a gép rakterébe kell elhelyezni."

Kézben a segítség - hasznos fogyasztóvédelmi mobilalkalmazás segíti a magyar fogyasztókat külföldi utazásaik alatt

SAJTÓKÖZLEMÉNY

Vásárolt valamit külföldi nyaralása során, ami nem sokkal később meghibásodott? Problémája adódott az otthonról foglalt külföldi autóbérléssel vagy a szálláshely minőségével kapcsolatban? Késik a repülőjárata vagy elveszett a poggyásza kiutazáskor? Amennyiben a külföldi utazása vagy nyaralása nem úgy alakul, ahogy eltervezte, fontos tudnia, hogy miképp gyakorolhatja fogyasztói jogait. Sőt mi több! Ki is tudja fejezni magát!

Ebben nyújt segítséget egy, az Európai Fogyasztói Központ Magyarország közreműködésével kifejlesztett egyedülálló mobil alkalmazás, melynek neve: „ECC-Net: Travel”.

Az „ECC-Net: Travel” alkalmazás egy olyan nélkülözhetetlen útitárs az Európai Unióban, valamint Norvégiában és Izlandon, amely segíti a fogyasztókat a szabadságuk alatt külföldön előforduló fogyasztóvédelmi problémák megoldásában, és lehetőséget teremt arra, hogy fogyasztói jogaikat a célország nyelvén fejezhessék ki.

Sajtómeghívó

S A J T Ó M E G H Í V Ó
A légi utasok jogait népszerűsítő tájékoztató kampánnyal kapcsolatos sajtótájékoztatóra

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és az Európai Fogyasztói Központ MagyarországTörölték a járatom, elveszett a poggyászom, mit tehetek? – a légi utasoknak is vannak jogai” címmel sajtótájékoztatót tart, amelyre ezúton tisztelettel meghívjuk a sajtó képviselőit.

Időpont: 2015. június 30. (kedd) 10 óra
Helyszín: Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, SkyCourt, Konferencia Központ 2-es Tárgyaló
A sajtótájékoztatón részt vesz:

  1. Koszorús László Gáspár fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium
  2. Kiss Anita szóvivő, Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
  3. dr. Kriesch Attila igazgató, Európai Fogyasztói Központ Magyarország

Európai Fogyasztói Központok Hálózata 2005-2015 – 10 éve a határon átnyúló fogyasztói jogok védelmében

A határon átnyúló fogyasztóvédelemben fontos szerepet betöltő Európai Fogyasztói Központok Hálózata (ECC-Net) 2005 óta védi az európai fogyasztók érdekeit, és a Hálózat 2015-ben ünnepli működésének 10 éves évfordulóját. A Hálózatot az Európai Unió 28 tagállamában, valamint Izlandon és Norvégiában az Európai Unió társfinanszírozásával működő nemzeti Európai Fogyasztói Központok alkotják. Hazánkban az Európai Fogyasztói Központ Magyarország a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szervezetében végzi tevékenységét.

Az ECC-Net eredményeinek bemutatására 2015. június 2-án az Európai Parlamentben került sor Brüsszelben. A Hálózat az elmúlt 10 évben több mint 650 000, a fogyasztói jogokkal kapcsolatos tájékoztatás-kérést válaszolt meg, továbbá 300 000 határon átnyúló (amikor a fogyasztó lakóhelye és a vállalkozás székhelye különböző országban, de valamely uniós tagállamban, Izlandon vagy Norvégiában található) fogyasztói panasz rendezésében működött közre, melyek kétharmada békés úton, az érintett fogyasztó és vállalkozás megállapodása útján megoldódott.

További részletek az alábbi sajtóközleményben olvashatók.

Óvatosan a gyors fogyasztószerekkel!

Többször előfordult már, hogy egy vásárló a gyógyhatású készítményként jogszerűtlenül reklámozott gyors fogyasztószerek bevétele után egészségkárosodást szenvedett, ezért elővigyázatosságra intett az Európai Fogyasztói Központ (EFK) igazgatója kedden, az MTV1 Ma Délelőtt című műsorában.

 

Vigyázat a gyors fogyást ígérő szerekkel!

Mindenki találkozott már olyan csábító ajánlatokkal, amelyek azt ígérik, hogy gyorsan könnyedén, minden erőfeszítés nélkül megszabadulhatunk túlsúlyunktól vagy ráncainktól, esetleg visszanyerjük fiatalkori testi erőnket. Azonban ezekkel a szerekkel vigyáznunk kell. Mik a leggyakrabban felmerülő problémák, ezekkel a termékekkel, mivel próbálnak a vásárlásra ösztönözni, mikor gyanakodjunk ás mire kell figyelnünk vásárlás előtt? Dr. Kriesch Attila, az Európai Fogyasztói Központ igazgatója válaszolt az RTL Klub mai Minden Reggel című műsorában feltett kérdésekre.

Meghibásodott a külföldön vásárolt termék? Nehézségek a külföldi cégekkel szembeni ügyintézés során? Az Európai Fogyasztói Központ tanácsai

Gyakran előfordul, hogy külföldi tartózkodás, nyaralás vagy online vásárlás során a külföldi vállalkozástól megvásárolt termék meghibásodik, azzal kapcsolatban utólag valamilyen probléma, minőségi kifogás merül fel. Az utóbbi időszakban egyre több ilyen panasz érkezik a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szervezetében működő Európai Fogyasztói Központhoz (EFK), ezért szeretnénk felhívni a fogyasztók figyelmét a legfontosabb tudnivalókra.