Országjárás a békéltető testületeknél - Veszprém Megye

A megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák mellett működő békéltető testületek látogatását célzó országjárás tizenharmadik állomása a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Békéltető Testület volt, ahol Koszorús László fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár és Keszthelyi Nikoletta a békéltető testületekkel és fogyasztóvédelmi civil szervezetekkel foglalkozó szakértő, Dr. Markovszky Györggyel, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökével, Dr. Somogyi Istvánnéval a kamara főtitkárával és Dr. Vasvári Csabával, a Veszprém megyei békéltető testületi elnökével egyeztetett.

Az egyeztetés témája a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a kamara mellett működő Békéltető Testület együttműködése, a megyei békéltető testület gyakorlata és tapasztalatai voltak a helyi fogyasztói magatartás viszonylatában. Ezen felül szó esett a fogyasztóvédelem hazai helyzetéről, a fogyasztóvédelmi törvény jogharmonizációs célokat szolgáló módosításáról és a költségvetési támogatás elosztásával kapcsolatos gyakorlatról.

Ezt követően Helyettes Államtitkár úr találkozott a Veszprém Megyei Békéltető Testület tagjaival, ahol Dr. Vasvári Csaba testületi elnök köszöntötte a Helyettes Államtitkárság munkatársait. A megbeszélésen Koszorús László helyettes államtitkár beszámolt az elmúlt időszak fogyasztóvédelmet érintő változásairól, valamint az elkövetkezendő időszakkal összefüggő irányokról, Keszthelyi Nikoletta békéltető testületekkel és fogyasztóvédelmi civil szervezetekkel foglalkozó szakértő röviden ismertette a fogyasztóvédelmi törvény változását.

A testületi tagok üdvözölték a fogyasztóvédelmi törvény módosításának céljait, azaz a békéltető testületek szerepének erősítését, ezzel együtt a magyar vitarendezési kultúra fejlődésének elősegítését. A konzultáció során  a testületi tagok megosztották Helyettes Államtitkárság kollégáival a megyei tapasztalatokat, a testületi munkával kapcsolatos változtatási javaslataikat.

A látogatás során lehetőség volt egy békéltető testületi meghallgatás megtekintésére.

A békéltető testületeket érintő jövőbeli jogszabályi változásokról és a fogyasztóvédelmi szakmai irányokról adott tájékoztatást veszprémi sajtótájékoztatóján Koszorús László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára kedden délután.

Az elmúlt egy év változásaival kapcsolatban elmondta, a választások után a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium kereteim belül létrejött egy Fogyasztóvédelemért Felelős Helyettes Államtitkárság, aminek feladata, hogy a vállalkozókkal együttműködve - nem büntető hatóságként - a fogyasztóvédelmet építse, melyek mottója: “Nem inzultálunk, hanem konzultálunk.”

Az Országgyűlés által hétfőn elfogadott törvénymódosító csomaggal kapcsolatban ismertette: a legfontosabb változás, hogy a vállalkozóknak mostantól kötelezően részt kell venniük a békéltető testület ülésén. “Ezek hivatottak kisebb perértékű ügyekben eljárni a fogyasztó és a vállalkozó között. A törvény a jövőben kötelezővé teszi a megyében működő, székhellyel, telephellyel rendelkező vállalkozónak a békéltető testületi ülésen való részvételt. Ha nem a megyében van a székhelye, kötelező együttműködő nyilatkozatot elküldeni a békéltető testület számára. Amennyiben mindez nem történik meg, szankcióra számíthat a vállalkozó” – ismertette Koszorús László. Hozzátette, a megyében olyan vállalkozók működnek, akik tudják, érdemes fogyasztóbarát módon eljárni, visszatérő ügyfélkörre építeni, ezért is kapta meg Veszprém nemrégiben a Fogyasztóbarát település díjat.

A békéltető testület egy alternatív eljárási mód, sok esetben a bíróságok munkáját könnyítik, ingyenes, gyors, az állam pedig éves szinten mintegy 330 millió forinttal támogatja. Minden érintettet arra biztatott, ne bosszankodjon otthon, ha úgy érzi, visszaéltek a jogaival, keresse fel a testületet és próbálja itt rendezni a kis értékű ügyeit.

Dr. Vasvári Csaba, a Veszprém Megyei Békéltető Testület elnöke közölte: arra törekednek, hogy a jogszabályoknak megfelelően mindkét fél számára elfogadott megoldást szülessen. “2006 óta több ezer ügyet oldott meg ez a testület, mindössze három alkalommal fordultak bírósághoz a felek.”

Újságírói kérdésre reagálva elmondták, előkészület alatt áll egy termék- és árubemutatók munkáját szabályozó törvénymódosítás, amely megtiltaná az “ingyenes” szó használatát a meghívókban, illetve leszögezné, hogy áruhitelt nem lehet buszon, vagy éppen szállodában megkötni, csak bankfiókban, valamint az elállási jog biztosítása is fontos szempont lesz.

 

forrás: vehir.hu

Share on Tumblr