Országjárás a békéltető testületeknél - Fejér megye

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Fogyasztóvédelemért Felelős Helyettes Államtitkárság megyei (fővárosi) kereskedelmi és iparkamarák mellett működő békéltető testületek látogatását célzó országjárásának hatodik állomása Székesfehérvár volt. Az egyeztetésen szó esett a fogyasztóvédelmi terület aktuális változásairól, a fogyasztóvédelmi törvény jelenlegi, jogharmonizációs célokat szolgáló és elsősorban a békéltető testületek munkáját érintő módosításáról, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Békéltető Testület gyakorlatáról, tapasztalatairól, a Kormányhivatal Műszaki Engedélyezési és Fogyasztóvédelmi Főosztályával való együttműködésről, majd a költségvetési támogatás elosztásával kapcsolatos gyakorlatról, és annak lehetséges változtatásairól.

Koszorús László fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár, Keszthelyi Nikoletta a békéltető testületekkel és fogyasztóvédelmi civil szervezetekkel foglalkozó szakértő, Boldizs József nemzetközi ügyekkel foglalkozó szakértő, valamint Dunai Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökével, Radetzky Jenővel és a kamara főtitkárával, Sipos Évával, a Fejér Megyei Békéltető Testület elnökével, Kirst Lászlóval és elnökhelyettesével, Dr. Vári Kovács Józseffel találkozott. A megbeszélésen a kamara képviselői mellett a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Dr. Petrin László és a Fejér Megyei Kormányhivatal Műszaki Engedélyezési és Fogyasztóvédelmi Főosztályának vezetője, Schneider Istvánné is részt vett.

A látogatás keretében sor került egy békéltető testületi meghallgatáson való részvételre.

A testületi tagokkal való megbeszélésen a helyettes államtitkár úr tájékoztatást nyújtott az elmúlt időszak fogyasztóvédelmet érintő változásairól, Keszthelyi Nikoletta pedig ismertette a békéltető testületeket érintően fogyasztóvédelmi törvény módosításának irányait, majd a tagok ismertették a testületi tevékenységük során gyűjtött tapasztalataikat.

A programot követően sajtótájékoztatóra került sor, amelynek során elhangzott, hogy a fogyasztók és a vállalkozások között felmerült problémák rendezésére létrehozott békéltető testületek előtti megjelenés eddig csak egy lehetőség volt a cégeknek.

Amennyiben az Országgyűlés elfogadja a fogyasztóvédelmi törvény tervezett változtatásait, akkor augusztus első heteitől kötelező lesz a problémás ügyben érintett vállalkozások részvétele a helyi békéltető testületek előtt - hangsúlyozta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár hétfőn, Székesfehérváron tartott sajtótájékoztatóján.

Koszorús László közölte, hogy a fogyasztók és a vállalkozások között felmerült problémák rendezésére létrehozott békéltető testületek előtti megjelenés eddig csak egy lehetőség volt a cégeknek. Hozzátette: emiatt sok vállalkozás távol is maradt, és így több ezer ember ügye maradt megoldatlan. Koszorús László kiemelte: amennyiben a cégek az őket érintő vitás ügyben nem jelennek meg a békéltető testület előtt, akkor a kormányhivatal bírságot szabhat majd ki rájuk. Ennek mértéke kkv-k esetében 15 ezertől 500 ezer forintig terjedhet, míg a multinacionális nagyvállalatoknál az éves árbevétel akár öt százalékáig is terjedhet a bírság.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta: érdekeltté kívánják tenni a vállalkozásokat, hogy megjelenjenek az üléseken, és a felek megpróbálják egymás között megoldani a felmerült problémát, az ügyek pedig ne kerüljenek a bíróságok elé. A hatóság a vállalkozást eddig is büntethette, de a probléma attól még nem oldódott meg, például a hibás termék helyett nem kapott jót a vásárló, ezt csak a békéltető testületi eljárás segítségével lehetséges - mondta.

Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója szerint a szankcionálás lehetősége új szegmense munkájuknak, amely a hatósági munkát erősíti a fogyasztók érdekében. Csak a végső megoldás lehet a bírságolás, amennyiben a rábeszélés nem vezet eredményre - emelte ki.

Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke úgy vélte, a jogszabályváltozással a kormány hitet tesz a békéltetés folyamatának fenntartása mellett, és jónak ítéli meg azt a rendszert, hogy a kereskedelmi és iparkamarák mellett működnek a békéltető testületek.

Dunai Péter, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára megjegyezte, hogy az elmúlt évben országosan meghaladta a tízezret a békéltető testületek által befejezett ügyek száma. Kirst László a Fejér megyei békéltető testület elnöke hozzátette: tavaly 405 befejezett ügyük volt, de voltak telefonos és személyes megkereséseik is, így mintegy 3000 embernek tudtak segíteni fogyasztóvédelmi ügyekben.

 

 

 

 

Kategória: 
Share on Tumblr