Fűteni, de mivel?

Fűtési szezonban előkerülnek az olajradiátorok, hősugárzók. Sok helyen nincs lehetőség mással fűteni, ilyen lehet pl. egy portásfülke, egy újságos bódé, vagy kiegészítésként használjuk az alulméretezett fűtőrendszerek mellé, illetve távfűtéses lakásokban a fűtési szezon előtt és után, amikor az időjárás indokolttá teszi.

Azzal valószínűleg a legtöbben tisztában vannak, hogy a jelentős hőkibocsájtás miatt még rendeltetési célnak megfelelően használva is okozhatnak balesetet, és akár tüzet is.

Fontos az elhelyezés helyes megválasztása. A használati útmutatóban megtaláljuk az erre vonatkozó előírásokat. Általános szabály, hogy a fűtőkészülékeket a nagy hőkibocsájtás miatt ne tegyük közel gyúlékony anyagokhoz. Különösen figyeljünk oda a függönyökre, amelyek észrevétlenül is közelebb kerülhetnek a hőforráshoz. A függönyök jellemzően műszálas anyagból készülnek, amelyek viszonylag alacsony hőmérsékleten már meggyulladnak, és ezt követően gyorsan, nagy lánggal égnek, így ezekről a tűz könnyen át tud terjedni egyéb berendezési tárgyakra és burkolatokra.

Abban az esetben viszont, ha a készüléket nem megfelelően tervezték vagy építették meg, akkor még a biztonsági előírásokat betartva is balesetet vagy tüzet okozhat. 

A ventillátoros hősugárzókban a fűtőszál hőjét egy ventilátor fújja ki. Ha a ventilátor meghibásodik, vagy szennyeződések bekerülése miatt forgása lelassul, akkor a készülék hűtése lecsökken, ami a készülék túlmelegedéséhez vezethet. Ilyen esetben a műanyag burkolatok megolvadhatnak, rések, nyílások keletkezhetnek rajtuk, melyeken keresztül hálózati feszültség alatt lévő részeket megérintve áramütést szenvedhetünk. Kellően nagy hő hatására a burkolat ki is gyulladhat, ez a tűz könnyen továbbterjedve már hamar lakás- vagy épülettüzet okozhat.

Ezek az esetek elkerülhetők a megfelelően méretezett hővédelemmel. Ezért fontos, hogy ezek a készülékek rendelkezzenek ilyen eszközzel.

A fentieken kívül ezeknél a termékeknél vannak egyéb veszélyforrások is.

Vannak ventillátorral nem rendelkező készülékek is, mint pl. a kvarccsöves hősugárzó, és az olajradiátor. Ezek a fűtőberendezések jellemzően földelt kialakításúak.

A földelés lényege, hogy a készülék meghibásodása esetén a megérinthető fém részekre kikerülő hálózati feszültség ezen részek földelésével 0 potenciálra kerül, így zárlat keletkezik, ami a kismegszakító lekapcsolásához, vagy a biztosító megszakadásához vezet, ezzel megvédve a felhasználót az áramütéstől. Ahhoz, hogy ez a védelem működjön, a földelési ellenállás készüléken belüli részének is megfelelően alacsonynak kell lennie. Itt említenénk meg azt is, hogy a földelt készülékek esetén a csatlakozódugónak védőérintkezőkkel kell rendelkeznie, valamint azt, hogy a kettős szigetelésű készülékeknél várhatóan nem lesz megfelelő a jól ismert lapos dugó, mert az csak 575 W-ig terhelhető, a hőkészülékek pedig jellemzően ennek a többszörösén üzemelnek. Továbbá a hálózati vezetéknek rendelkeznie kell tehermentesítővel, ami megakadályozza a vezeték ki-be mozgását a belépési ponton, így a villamos csatlakozás nem terhelődik, és a vezeték nem tud kiszakadni a készülékből ezzel áramütés kockázatát okozva, valamint benyomódni sem, mely szintén veszély forrása lehet.

Szintén áramütés-veszélyes, ha a kezelőszerv rögzítése nem megfelelő, az könnyen eltávolítható, és az alatta lévő kezelőelem szigetelése nem megfelelő.

Végül, de nem utolsó sorban, ha a burkolat egyes részei vagy a kezelőszervek a megengedett értéknél magasabb hőmérsékletre melegednek, akkor égési sérülést okozhatnak.

A termékkört a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság vizsgálja, a nem biztonságos készülékek esetében elrendeli azok forgalomból történő kivonását és visszahívását.

Amennyiben Önnek fontos, hogy a cége által gyártott/ forgalmazott termékek a műszaki biztonsági követelményeinek megfeleljenek, forduljon bizalommal a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Mechanikai és Villamos Laboratóriumához. Jól felszerelt, korszerű műszerezettséggel rendelkező akkreditált laboratóriumunk gyors, pontos, szakszerű vizsgálatokat végez és az eredményekről vizsgálati jegyzőkönyvet készít. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Mechanikai és Villamos Laboratóriumának részletes szolgáltatásairól bővebben Itt olvashat.

 

 

Share on Tumblr