A nap híre (2014.08.11) - Az üzleten kívül kötött szerződések, az online vásárlások szabályairól

Dr. Barcsa Lajos, a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségének vezetője a Debrecen Televízió Esti Közelkép című műsorában a fogyasztó és a vállalkozás közötti szerződések részles szabályairól szóló 45/2014. (II. 26.) Korm. rendelet hatályba lépésével kapcsolatos változásokra hívta fel a figyelmet.

A szakember kiemelte, az üzleten kívül kötött szerződésekkel, a termékbemutatókkal és a házaló kereskedelemmel kapcsolatban sok panasz érkezett az elmúlt egy évben. A felügyelők hivatalból folytattak ellenőrzéseket. A bemutatókon elsősorban utazásokra, kirándulásokra próbálták csábítani a nyugdíjasokat, de újdonságként idén már egészségügyi előadásnak álcázva igyekeztek az időseket meggyőzni arról, hogy egészségromlásuk miatt különböző árucikkeket vegyenek meg. Előszeretettel nevezik ezeket az alkalmakat egészségnapnak, egészségügyi felmérésnek. Ilyenkor egészségügyi végzettséggel nem rendelkező személy vizsgálja meg az embereket, diagnosztizál, majd természetesen a helyszínen megjelenő cégek kínálnak termékeket, amiket úgy próbálnak eladni, hogy azokkal orvosolható a baj. Ezek a szerek azonban általánosságban gyógyító hatással nem rendelkeznek. Sőt, sokszor sokkal drágábbak is, mint a boltokban. Hatalmas nyeremények lehetőségével tulajdonképpen az irreálisan magasan megállapított árat csökkentik, azonban akkor is többszörös áron kínálják a terméket, mint a hagyományos üzleti vásárlások során. A legtöbb nyugdíjas pedig nem szeretné kihagyni ezt a kedvezőnek tűnő lehetőséget, ezért belemennek akár egy-egy hitelszerződésbe is.

- A felügyelők végighallgatják a vállalkozás képviselőjének előadását, majd felfedik magukat, jegyzőkönyveket vesznek fel, s ha kell, bírságolnak is. A jogsértés mindig valamilyen megtévesztő magatartásra vonatkozik, ez volt a jellemző eddig az év folyamán. Az új szabályozás révén ugyanis, ha egy kiszolgáltatott réteget téveszt meg a vállalkozás – a nyugdíjasok ebbe a kategóriába tartoznak -, akkor a kis és középvállalkozásoknál akár 15 és 500 ezer forint között is terjedhet büntetés – nyilatkozta Barcsa Lajos.

Az egyik legfontosabb változás, hogy a korábbi rendeletben nyolc munkanapos elállási jogosultság illette meg a fogyasztót, most azonban erre már 14 napja van. Barcsa Lajos kiemelte, előírás a fogyasztó felé, hogy nem szabad figyelmen kívül hagynia ezt a határidőt, időben kell jelezni a vállalkozás felé a döntését. Ha ez rendben megtörtént, akkor a vállalkozásnak vissza kell téríteni a vételárat.

Barcsa Lajos hozzátette, fontos újdonság az is, hogy a fogyasztónak minden tájékoztatást meg kell kapnia a szerződéskötéskor, az elállási jogról is, ha ezt a vállalkozás nem teszi meg, akkor nem 14 nap lesz az elállási idő, hanem 12 hónappal meghosszabbítódik a határidő.

Arra is figyelni kell, hogy rejtett költségek is lehetnek a termékértékesítésben, nem mindig tüntetik fel a postaköltséget, vagy a kezelési díjat, ha az adott vállalkozás erről sem tájékoztat, akkor a céget terhelik majd ezek a költségek. A szakember hangsúlyozta, az elállási jogot akár egy - a rendelet mellékletében elérhető - formanyomtatványon is érvényesítheti a fogyasztó, s ha ez megtörtént, akkor a hitelszerződést is automatikusan fel lehet bontani, erről a vállalkozásnak értesíteni kell a hitelintézetet is.

forrás: www.dehir.hu

Share on Tumblr